Skip to main content

Tajniki otoplastyki - czyli jak wygląda korekta uszu?

1 komentarz

Otoplastyka, czyli chirurgiczna korekta uszu, to zabieg, polegający na zmianie wyglądu i kształtu małżowiny usznej oraz na jej modelowaniu. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest zarówno korygowanie wad wrodzonych, jak i tych, które zostały nabyte wskutek różnorodnych okoliczności. Jest to zabieg w pełni bezpieczny, a ryzyko powikłań stosunkowo niewielkie. Dzięki otoplastyce możliwa jest zmiana wielkości i kształtu ucha zewnętrznego, a także korekta jego położenia. Najczęściej zabieg ten dotyczy jednak odstających uszu. Sprawdź, jak przebiega i w jaki sposób można się do niego przygotować.

Korekta uszu Gdynia

Wskazania do otoplastyki

Najczęściej otoplastyka wynika z przyczyn estetycznych. Zdeformowane, niesymetryczne czy zbyt duże uszy są często powodem kompleksów, prowadzących nawet do zaburzeń natury psychicznej, zwłaszcza u młodych ludzi. Dotyczy to również odstających uszu, których korektę można przeprowadzić już po ukończeniu 7 roku życia, choć optymalnym rozwiązaniem będzie przedział 7-13 lat. W tym czasie tkanka chrzęstna ucha jest już w pełni ukształtowana, co z kolei stanowi podstawę satysfakcjonujących efektów przeprowadzanej korekty.

Gdzie dokonać korekty uszu i jak przebiega zabieg?

Chirurgicznej korekty uszu dokonać można w prywatnych klinikach medycyny estetycznej. Każdy zabieg poprzedza konsultacja lekarska, w trakcie której specjalista dokonuje oceny skali problemu. W rozmowie podejmowane są również tematy związane z oczekiwaniami pacjenta oraz z ewentualnymi przeciwwskazaniami do zabiegu. Niepełnoletni pacjenci muszą zgłosić się z opiekunem. Operacja z reguły dokonywana jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Pacjenci pediatryczni poddawani są znieczuleniu ogólnemu, co likwiduje ewentualny ból czy odczuwany dyskomfort. Podczas zabiegu chirurg nacina skórę tuż za małżowiną. Umożliwia to wycięcie fragment skóry lub chrząstki oraz modelowanie małżowiny, co wspomagają również specjalne szwy. Więcej na temat możliwości, jakie niesie ze sobą otoplastyka, przeczytać można w artykule na stronie: derm-estetyka.pl/korekta-uszu-gdansk.html, w którym poruszono również temat przygotowania do zabiegu i zaleceń, do których należy się dostosować w okresie rekonwalescencji.

Chirurgiczna korekta uszu – przeciwwskazania do zabiegu

Chirurgiczna korekta uszu jest zabiegiem bezpiecznym. Niemniej jednak, podobnie jak w przypadku każdej innej ingerencji chirurgicznej, wyróżnić można pewne przeciwwskazania. W tej grupie wymienia się głównie stan zapalny w obrębie ucha, miesiączkę, ciążę i karmienie piersią. Podejmując decyzję o chirurgicznej korekcie uszu, należy również wziąć pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta i występujące u niego choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby tarczycy i zaburzenia związane z krzepliwością krwi. Nie są one przeciwwskazaniami, które wykluczają pacjenta z możliwości otoplastyki. Powinien on jednak dostarczyć zaświadczenie od specjalisty, dopuszczające możliwość poddania się zabiegowi.

Derm-Estetyka Medycyna Estetyczna ul. Stefana Batorego 7/35 81-366 Gdynia Tel: 500 430 484

Rekonwalescencja po korekcie uszu

Okres rekonwalescencji jest krótki i nie wymaga większych wyrzeczeń. Pacjent z reguły zobowiązany zostaje do noszenia przez kilka dni specjalnej opaski uciskowej. Chroni ona przed urazami i utrwala efekty operacji. Przez okres 7 dni od zabiegu pacjent powinien również powstrzymać się od mycia głowy, a operowane miejsca dezynfekować przy pomocy specjalnych preparatów. Powrót do codziennej aktywności może nastąpić po ściągnięciu szwów. Jednak jeszcze przez pół roku konieczne będzie zakładanie opaski uciskowej na noc oraz podczas uprawiania różnego rodzaju sportów.

Otoplastyka – efekty i powikłania

Efekty chirurgicznej korekty uszu są trwałe, a część z nich można zaobserwować tuż po zabiegu. Ostatecznymi rezultatami będzie jednak można pochwalić się miesiąc po operacji. Warto wiedzieć, że w tym przypadku ryzyko powikłań jest minimalne. Skutkiem ubocznym mogą być zapalenia, krwiaki i przebarwienia w obrębie operowanej skóry oraz drętwienie i różnego rodzaju infekcje małżowiny usznej.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Anna · 1 lat temu
    Odkąd pamiętam wstydziłam się swoich uszu. Całe życie chodziłam w rozpuszczonych włosach, bo się wstydziłam tego jak wyglądam. Na pewnym etapie życia, kiedy stwierdziłam, że nie chcę się tak czuć i mam środki, aby coś z tym zrobić, zgłosiłam się na zabieg korekty uszu. Minęło już kilka miesięcy od zabiegu, a ja już nie pamiętam co to znaczy mieć kompleks odstających uszu, całkowicie zapomniałam, że mnie to dotyczyło. Zabieg przyniósł niesamowite efekty, nie należał do przyjemnych, ból był duży, ale zdecydowanie warty tego, jak czuję się teraz. W końcu móc zacząć nosić fryzury z upięciem i czuję się świetnie! Polecam :)