Skip to main content

Jak rozmieścić okna w domu? - Sprawdź, jak dobrać ekspozycję okien!

1 komentarz

Wybór stolarki okiennej nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. W jego trakcie należy dobrać materiał i parametry oraz rozwiązania, wpisujące się w estetykę budynku. Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiednie rozmieszczenie okien, które rzutuje na późniejszy komfort życia domowników. Dlatego też wiele istotnych decyzji należy podjąć już podczas projektowania nowego budynku. Jak rozmieścić okna, by wpadające przez nie światło było dostosowane do konkretnych pomieszczeń?

Okna pcv

Czym jest ekspozycja okien i na co wpływa?

Ekspozycja okna to kierunek, na który okno jest skierowane. Taka ekspozycja ma bardzo duży wpływ na oświetlenie pomieszczenia w ciągu dnia. To właśnie z nią wiąże się ilość światła, jaka będzie wpadać od świtu do zmierzchu, oświetlając przestrzeń i nagrzewając ją. Prawidłowa ekspozycja okna wpływa pozytywnie na bilans energetyczny lub też powoduje przegrzewanie się domu w okresie letnich upałów.

Jak zaplanować rozmieszczenie okien?

Rozmieszczenie okien w domu można zaplanować na etapie jego projektowania. Dzięki temu istnieje możliwość dopasowania nasłonecznienia do każdego wnętrza. Wpłynie to z pewnością na komfort życia, obniżając przy tym rachunki za ogrzewanie budynku i wykorzystaną energię elektryczną. Jeśli kupujemy zaś gotowy dom, możliwa będzie regulacja okna PCV, która – choć istotna – nie wpłynie znacząco na ilość promieni słonecznych przez niego wpadającą. Na jaką ekspozycję się zdecydować?

Które okna zapewniają odpowiednie oświetlenie?

Najlepsze doświetlenie wnętrza zapewniają okna, które umieszczone są od strony południowej. Zalety takiego rozwiązania zauważamy zwłaszcza w okresie zimowym, gdy promienie słoneczne nagrzewają pomieszczenie. Obniża to znacząco rachunki za wykorzystanie energii elektrycznej i ogrzewanie budynku. Po stronie południowej warto więc umieścić salon czy pokój dziecięcy, pamiętając przy okazji o zewnętrznych roletach. Ekspozycja taka nie sprawdzi się natomiast w małej kuchni, gdzie spowoduje zbyt wysoką temperaturę powietrza.

salon z oknami Bochnia

Które pomieszczenia zaplanować po wschodniej stronie?

Przez okna wschodnie wpada najwięcej promieni słonecznych w godzinach porannych. Nie są one jednak tak intensywne, jak te, które doświetlają dom w ciągu dnia. Dlatego też po stronie wschodniej najlepiej umieścić kuchnię. Dzięki temu przyjemne będzie zarówno poranne śniadanie, jak i popołudniowe gotowanie. Od wschodu nie umieszczaj jednak sypialni, jeśli nie planujesz zamontowania w niej rolet zaciemniających.

Jak uzyskać wyrównany poziom naświetlenia?

Wyrównany poziom naświetlenia można uzyskać w pomieszczeniach od strony północnej. Dlatego też z tej strony warto zaplanować sypialnię lub gabinet, które nie będą się nagrzewać w ciągu dnia. To również dobre rozwiązanie w łazience i kuchni.

Jak uzyskać wieczorne nasłonecznienie?

Wieczorne nasłonecznienie uzyskuje się w pomieszczeniach, które umieszczone są od strony zachodniej. Warto wiedzieć jednak, że będą się one silnie nagrzewać w trakcie upalnych letnich wieczorów. Okna skierowane w zachodnią stronę nie powinny być więc umieszczane w pokojach dziecięcych, sypialniach czy gabinetach. Tego rodzaju ekspozycja sprawdzi się jedynie w pomieszczeniach gospodarczych, składzikach lub w łazience.

Jak zaplanować ekspozycję okien?

Ekspozycja okien jest niezwykle istotnym zadaniem podczas projektowania domu. Pozwala ona m.in. poczynić oszczędności w domowym budżecie. Chcąc dokonać najlepszych wyborów, warto skonsultować się ze specjalistami z Op Invest – Okna Drzwi Rolety Bramy, dzięki czemu zyskamy pewność, że nasze decyzje pozytywnie wpłyną na komfort życia w nowym budynku. Pracownicy pomogą nam zadecydować o położeniu okien i zaproponują stolarkę okienną najlepszej jakości. 

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Ryszard · 1 lat temu
    Jestem w trakcie wymiany okien i na pewno skorzystam z poleconej tutaj firmy Op Invest. Właśnie rusza program "czyste powietrze" polegający na dotacji do wymiany okien. Warto korzystać z takich możliwości. Podsyłam link https://oknabochnia.pl/termomodernizacja, pod którym dowiedziałem się jak skorzystać z programu.😊