Skip to main content

Jak leczyć stulejkę?

Jest wiele tematów, które na pierwszy rzut oka są bardzo niewygodne albo wręcz onieśmielające. Jednym z nim jest zabieg stulejki.

Problem stulejki leczony w gabinecie Derm-Estetyka

Co to jest stulejka?

Stulejka to przypadłość która może dotknąć wyłącznie mężczyzn ponieważ związana jest ze zwężeniem napletka na penisie w sposób uniemożliwiający zsunięcie go na żołądź. Przyczyny powstawania tego stanu mogą być różne począwszy od braków w higienie prącia, stanów zapalnych prącia albo jego mechaniczny uraz. Z uwagi na różne powody występowania może pojawiać się w różnym wieku, zarówno u osób dorosłych jak i bardzo małych dzieci. Wymienione powody występowania tego stanu są przyczynami nabytymi które powstały w trakcie życia mężczyzna albo chłopca. Można jeszcze wymienić przyczynę wrodzoną czyli wadę genetyczną, która prowadzi do tzw. stulejki wrodzonej. Ogólnie szacuje się, że stulejka występuje u mniej więcej jednego na dziesięciu mężczyzn bez podziału ma przyczyny powstawania. Nieistotne jaka jest przyczyna jej występowania, stulejka powinna być leczona. Tutaj możesz zobaczyć jak wygląda zabieg stulejki oraz jak przebiega rekonwalescencja.

Jak zapobiegać stulejce?

U chłopców powyżej trzeciego roku życia należy obserwować napletek pod kątem występowania pod nim tak zwanej mastki czyli tłuszczowej wydzieliny która zbiera się pod naskórkiem napletka. Powinna ona być stopniowo wypłukiwana. W przypadku chłopców poniżej trzeciego roku życia pielęgnacja powinna polegać na czyszczeniu przestrzeni pomiędzy napletkiem, a częścią prącia znajdującą się pod nim poprzez stopniowe odciąganie napletka. Nie może to być jednak robione z byt mocno ponieważ może wyrządzić więcej szkód niż pożytku w przypadku uszkodzenia napletka niemowlaka. Dziecko powinno być również uczone higieny prącia w trakcie oddawania moczu polegającej na lekkim odciąganiu napletka.

Wizyta u lekarza w gabinecie Derm-Estetyka

Kiedy udać się do specjalisty?

Jeżeli stulejka występuje u dzieci powyżej trzeciego roku życia pomimo systematycznych zabiegów higienicznych konieczna jest interwencja chirurgiczna. Objawy które powinny zaniepokoić rodziców to brak możliwości odciągnięcia napletka żołędzi prącia. W takim przypadku występuje stulejka całkowita. Jeżeli ruch napletka jest ograniczony, ale nie ma możliwości całkowitego odciągnięcia skóry z żołędzi to występuje stulejka częściowa. W każdym z przypadków jeżeli wystąpią u starszego dziecka konieczna jest konsultacja z lekarzem chirurgiem który może przeprowadzić zabieg stulejki.

Stulejka - powikłania

Brak interwencji w przypadku długotrwałego występowania tego stanu może prowadzić do zbierania się w tym miejscu bakterii co w dalszej perspektywie może spowodować bardzo poważne, często nieodwracalne powikłania. Może dojść do zakażenia dróg moczowych które może doprowadzić do uszkodzenia nerek. W przypadku tego schorzenia po dłuższym czasie mogą być niezbędne dializy. Kolejnym powikłaniem występującym przy nie leczonej stulejce może być bezpłodność wynikająca z zakażenia nasienia wspomnianymi zebranymi bakteriami. Wiele z takich powikłań może być nieodwracalnych i mieć znaczący wpływ na dalsze funkcjonowanie mężczyzny oraz ewentualne plany życiowe. Dlatego nie warto lekceważyć tego schorzenia i dowiedzieć się co to jest stulejka, jak powinno się jej zapobiegać, a także jak może przebiegać jej leczenie.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  domwelo87 · 9 miesięcy temu
  Jeśli masz, lub podejrzewasz u siebie stulejkę, to obowiązkowo musisz zgłosić się do lekarza! Powtarzam to wszystkim, gdyż sam długo z tym zwlekałem i wiem ile zdrowia i nerwów to kosztuje. Zerknij okiem tutaj - https://derm-estetyka.pl/stulejka-zabieg-operacja.html/#konsultacja-z-lekarzem i rozważ konsultacje z polecanym lekarzem. Sam trafiłem do dr. Michała Kaliszewskiego i jestem bardzo zadowolony.
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Wiktor D. · 1 lat temu
  Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że nieleczona stulejka może prowadzić do takich konsekwencji! 😳To bardzo przydatny artykuł — wydaje mi się, że temat problemu stulejki powinien dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców!🙌
   
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Kamil · 1 lat temu
  U mnie zabieg stulejki przebieg bezproblemowo i bezboleśnie. Problem został wykryty wcześnie, dlatego szybko udało mi się z nim poradzić. Nie ma co się bać zabiegu, nie jest tak straszny jak sie wydaje
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Michał · 1 lat temu
  Mam 17 lat i zastanawiam się czy to stulejka. Proszę o pomoc. Nie jestem w stanie ściągnać napletka z jednej strony, brakuje ponad 1 cm. Nie wiem czy zgłosić się do lekarza, bo nie chciałbym przechodzić operacji stulejki, ale jeżeli bedzie to wymagane dzialanie, to wolalabym sie zdecydować na to juz teraz. Proszę o pomoc czy wystarczy jakas maść czy powinienem zglosic sie do specjalisty? 
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Weronika · 1 lat temu
  Stulejka to powszechny problem u mezczyzn, a nadal wiekszosc wstydzi sie o tym mowic publicznie, nislusznie. Dobrze ze w internecie pojawia sie coraz wiecej artykulow na ten temat. Tak jak wspomnial P. Krzysztof wyzej, swiadomosc i poznanie objawow stulejki to wazna sprawa, bo bez stresu i strachu zglaszamy sie wtedy do lekarza, a problem zostaje wyleczony. Niewiedza i stres, a w konsekwencji nie zgloszenie sie do lekarza mogloby miec negatywne skutki dla zdrowia.
 • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
  Krzysztof · 2 lat temu
  Stulejkę miał mój syn, ale udało się ją wyleczyć higieną i obyło się bez żadnych zabiegów. Cieszę się natomiast, że o stulejce nie tylko u dzieci, ale też u dorosłych, mówi się coraz częściej. Stulejka u mężczyzn przestaje być wstydliwym tabu, a zaczyna być normalnym schorzeniem, które można szybko wyleczyć. Jeszcze jakiś czas temu krępowałbym się pójść w tej sprawie do lekarza, a teraz wiem jakie są objaw i jeżeli stulejka przytrafi się również mnie - po prostu pójdę do specjalisty i wyleczę problem.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Rzeczywiście, bardzo istotne jest zdecydowanie się na sprawdzonego specjalistę. Najlepiej jeśli mamy kogoś z polecenia. ...
Nie sądziłem, że wybór łańcuszka jest takim skomplikowanym zadaniem 😳 Miałem wypatrzony dla dziewczyny na walentynki łańcuszek ...
Super artykuł. Nie za bardzo jestem w temacie arteterapii, a już tym bardziej, nie spodziewałam ...
Bardzo ciekawy i merytoryczny artykuł, dla miłośników medycyny estetycznej i plastyki powiek — w sam ...
domwelo87 9 miesięcy temu Jak leczyć stulejkę?
Jeśli masz, lub podejrzewasz u siebie stulejkę, to obowiązkowo musisz zgłosić się do lekarza! Powtarzam ...