Skip to main content

Arteterapia dla dorosłych i seniorów

Większość ludzi myśląc o arteterapii, zastanawia się nad tym, jak może być ona pomocna dla dzieci (co nie jest w żaden sposób błędne!). Dzieci mogą korzystać z arteterapii na wiele sposobów. Sztuka daje możliwość dostępu do niewerbalnej metody przekazywania myśli i uczuć, na które wiele dzieci po prostu nie ma jeszcze słownictwa. Oferuje również mniej onieśmielający sposób interakcji z terapeutą. Nie oznacza to jednak, że dorośli nie mogą uzyskać podobnych korzyści ze sztuki w warunkach terapii.

Przybory w arteterapii w Centrum SensArte

Terapia poprzez sztukę dla dorosłych

Arteterapia dla dorosłych może być tak samo pomocna jak dla dzieci. Bez względu na wiek czasami trudno jest wyrazić swoje uczucia w słowach. Sztuka pozwala im, zamiast tego swobodnie spływać na papier. Jak podkreśla w artykule https://sensarte.pl/czym-jest-arteterapia/ autorka Anna Sikorska, nie potrzeba żadnego talentu artystycznego. Sesje arteterapii dla dorosłych mogą pomóc w odkrywaniu i przetwarzaniu nieznanych wcześniej emocji. Arteterapia wykorzystuje przekaz artystyczny, aby umożliwić samopoznanie i wyrażanie uczuć w sposób niewerbalny. Osoba prowadząca taką terapię - arteterapeuta pomaga w bezpieczny sposób w odkrywaniu bolesnych emocji i zachęca do samoleczenia. Jest to szczególnie pomocne dla osób, które zmagały się z tradycyjnymi terapiami „mówieniem” lub szukają bardziej kreatywnego sposobu wyrażania siebie.

Arteterapia dla seniorów

Dla osób starszych tworzenie sztuki i uczestnictwo w arteterapii może być szczególnie korzystne. Uczestnicy koncentrują się na jednym zadaniu, takim jak malowanie, rysowanie, rzeźbienie lub inny kreatywny projekt. Wykonywanie tych lekkich ćwiczeń fizycznych pomaga poprawić koordynację i zwiększa przepływ krwi, co może poprawić zręczność dłoni, nadgarstków i palców. W rezultacie arteterapia może pomóc dorosłym z zapaleniem stawów lub innymi chorobami stawów w radzeniu sobie z zapaleniem i przewlekłym bólem. Angażowanie się w arteterapię zmusza ludzi do kreatywnego myślenia i poprawia funkcje poznawcze. Proces uczenia się czegoś nowego, na przykład nowych umiejętności artystycznych, pomaga stymulować zdrową aktywność mózgu i utrzymywać nasz umysł w skupieniu. Niektóre badania sugerują nawet, że sztuka może zmniejszać tempo rozwoju chorób pamięci, takich jak choroba Alzheimera. Dla seniorów żyjących z utratą pamięci proces tworzenia sztuki może być drogą komunikacji i wyrażania siebie.

Sesja arteterapeutyczna w SensArte

Lek na najpopularniejsze problemy

Terapia sztuką zmniejsza uczucie lęku, depresji i stresu u osób w każdym wieku. W jednym z badań osoby starsze, które uczestniczyły w zajęciach artystycznych, doświadczały niższego poziomu samotności, depresji i lepszego morale. Uczestnicy stwierdzili, że uspokajające działanie polegające na umieszczeniu pędzla lub ołówka na papierze pomogło im się zrelaksować i skupić na pozytywnych uczuciach. Ostatecznie arteterapia może być potężnym narzędziem pomagającym starszym dorosłym radzić sobie z typowymi problemami, takimi jak izolacja, samotność i stres, które mogą być spowodowane wiekiem lub zmianami związanymi ze zdrowiem.

W wielu przypadkach arteterapia zachodzi w środowisku społecznym, co zachęca uczestników do kontaktów towarzyskich i ułatwia komunikację z otaczającymi ich osobami. Starszym dorosłym, którzy mogą zmagać się z uczuciem samotności lub izolacji, terapia sztuką daje im możliwość ćwiczenia umiejętności społecznych i nawiązywania nowych przyjaźni w relaksującej, swobodnej atmosferze. Uczestnictwo w arteterapii jest aktem samopoznania i jest to coś, do czego mogą się odnosić osoby w każdym wieku.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Kasia · 7 miesięcy temu
    Super artykuł. Nie za bardzo jestem w temacie arteterapii, a już tym bardziej, nie spodziewałam się, że może ona mieć wpływ i być dedykowana seniorom. Ciekawe, że arteterapia pomaga utrzymać sprawność ruchową i intelektualną. Nie miałam pojęcia! 

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Rzeczywiście, bardzo istotne jest zdecydowanie się na sprawdzonego specjalistę. Najlepiej jeśli mamy kogoś z polecenia. ...
Nie sądziłem, że wybór łańcuszka jest takim skomplikowanym zadaniem 😳 Miałem wypatrzony dla dziewczyny na walentynki łańcuszek ...
Super artykuł. Nie za bardzo jestem w temacie arteterapii, a już tym bardziej, nie spodziewałam ...
Bardzo ciekawy i merytoryczny artykuł, dla miłośników medycyny estetycznej i plastyki powiek — w sam ...
domwelo87 9 miesięcy temu Jak leczyć stulejkę?
Jeśli masz, lub podejrzewasz u siebie stulejkę, to obowiązkowo musisz zgłosić się do lekarza! Powtarzam ...